![]() |
Przegląd tematu | ![]() |
![]() |
|
bedą zadanka do nowego kolokwium ? |
![]() |
|
Obliczenia dobre takie same jak moje ![]() |
![]() |
|
Witejcie!!!
maja propozycja rozwiazania zad.4::: przyklad A: Rezystor: Rn=250 ohm Jn=0,75 A U=250*0,75 U=187,5 V Żarowka: P=150 W U=220 V J=150/220 J=0,68 A R=220/0,68 R=323 ohm Rezystancja zastepcza=250+323=573 ohm J=220/573 J=0,38 A Zakres woltomierza-300V bo napiecie= 220V Zakres amperomierza-0,6A bo prad= 0,38A przyklad B: Jn=0,75A Rn=250 ohm U=187,5V- za wzoru U=J*R P=150W U=220V J=0,68A R=323 ohm R zast.=250*323/250+323 R zast.=140,9 ohm J=220/140,9 J=1,56A Zakres woltomierza-300V bo U=220V Zakres amperomierza-3A bo J=1,56A (a mniejszego J nie ma) to na tyle... jak cos bede mial to napisze... {wyniki porownajcie bo nie mam pewnosci ze sa dobre...;P;/} |
![]() |
|
Tak rozwiązałem parę zadań tylko trzeba je sprawdzić bo nie wiem czy są poprawnie jeszcze będę dzisiaj robił więc jak co to poprawie:!:![]() Oczywiście proszę o włożenie swoich rozwiązań i uzasadnień a szczególnie uzasadnień bo moje mogą być błędne składniowo:/ Wszystkie pretensje kierować w tym temacie... 1 Rg=pierwiastek z Ra*Rv Rezystancja graniczna jest to pierwiastek z iloczynu i rezystancji wewnętrznej amperomierza i woltomierza.. jeśli ktoś ma coś więcej do tego to proszę dopisać.. 2 Rx > Rg o-----------A---- | | V | | | | o----------------- W tym układzie jest mały błąd pomiarowy dlatego jest dobry dla rezystorów dużych gdzie Rx > Rg Rx=Rg dla rezystorów średnich Oby dwa układy są dobre Rx > lub < Rg Rx < Rg o-----A---------- | | V | | | | o----------------- Ten układ jest dobry Dla rezystorów o małych rezystancjach gdzie błąd pomiarowy jest mały... 3 przykład a) Amperomierz obliczamy ile wychodzi amper na działke wzór: Ca= zakres [A]/skala= 0.03/100=0.0003[A/dz] wychylenie 30[dz] czyli 30 * 0.0003=0.09[A] woltomierz Ca= 15/75=0.2[V/dz] wychylenie 70 czyli: 0.2 * 70=14V Rx=U/I=14/0.09=155[om] 4. to rozwiązałem ale coś źle jak zrobię dobrze to wstawię dzisiaj... 5.Rp= Rv(n-1) n=zakres po poszerzeniu/zakres przed poszerzeniem Rp-rezystancja posobnika( co to jest posobnik jest w zeszycie małym ćw. nr 3) Tok postępowania -Uzyskać odpowiednie info z jakiego zakresu na jaki poszerzyć badany woltomierz -zmierzyć mostkiem wheatstone`a rezystancję wewnętrzną omomierza lub woltomierza -Obliczyć wartość posobnika -Zmontować układ pomiarowy -Regulując napięcie od 0 do wartości max woltomierza (po poszerzeniu zakresu) dokonujemy kilkunastu odczytów woltomierza badanego i wzorcowego. Następnie zmiejszamy napięcie od wartości max do zera i po drodze dokonujemy kilkunastu odczytów z Vw i Vb 6. nie wiem jaki to schemat ale domyślam sie ze to będzie schemat mostka Wheatstone`a Sposób obliczania klasy Zbieramy kilka danych z woltomierza poszerzanego(Vb) i woltomierza wzorcowego(Vw) wpierw zwiększając napięcie do gory a potem obniżając. Po tym obliczamy deltaU ze wzoru deltaU = Ub-Uw Bierzemy największą wartość i obliczamy klasę ze wzoru: sigma%=deltaUmax/Ucałkowite *100% Ucałkowite to chyba wartość na jaką poszerzany jest wotomierz... |
![]() |
|
Tu jest link do zadań(thx Paśiek!!!)
Wybaczcie że dodaje tak późno,ale miałęm (nie)małe problemy z netem:/ http://rapidshare.com/files/65709740/DSC00058.JPG Liczę na naszego forumowego geniusza Maxia ![]() |